The NOX ML10 Quantum 3K 2025 Padel Racket by Miguel Lamperti features innovative Photochromic Paint, 3K carbon fiber, and HR3 rubber for superior performance. Awarded Best Hybrid Racket for control, it offers enhanced grip, comfort, and customization for players.
Special Discount
Hurry up! Apply the code now and grab 10% OFF before it’s gone
ELPADEL10
Out of stock
AED 1395
Out of stock
Payment Methods:
Description
NOX Padel Racket 2025 ML10 Quantum 3K by Miguel Lamperti features iconic NOX HR3 rubber in vibrant color and innovative Photochromic Paint for a striking aesthetic. Designed for perfect balance and unstoppable speed, it includes an octagonal cap for enhanced grip and EOS Flap technology for efficient weight distribution. Crafted with 3K carbon fiber and the HR3 core, it offers a “plug and play” experience with EXCLUSIVE SPIN technology for improved control and spin. NOX Custom Grip® technology and the Pulse System minimize vibrations, while the Smartstrap® safety system ensures hygiene and customization.
FIBER CARBON 3K ![]() The 3K weave is achieved by interweaving the carbon fiber yarns into small squares. |
HR3 COLOR EVA![]() Core with HR3 rubber in different colors and high density with the greatest memory effect. This achieves greater power in the stroke and ball output. |
DCS – DYNAMIC COMPOSITE STRUCTURE![]() By applying more material from the frame to four centimeters inside the face, the difference in hardness between the frame and the face is not noticeable. In this way we achieve that there are no cracks on the outside of the blade. |
SMARTSTRAP![]() The Nox Smart Strap is the latest technology implemented in the new collection of bats that will allow you to change the grip cord quickly and easily. |
EXCLUSIVE SPIN![]() New technology that includes two types of rough finish on the surface of the face: the 3D hexagonal finish located in the center of the blade and the sand finish on the rest. With this double roughness we obtain greater control and the possibility of printing greater effects to the ball. Molded with a low weight silica sand bath. With this roughness we obtain hits with greater effect. |
PULSE SYSTEM![]() Reduction of vibrations transmitted to the player’s hand with the insertion of side rubbers that go from the base of the frame to the lower part of the blade cap. |
EOS FLAP![]() Side perforations designed to increase the maneuverability of the racket and distribute the weight distribution so that you have a fast and lethal racket in your hands. |
CUSTOM GRIP![]() The entire Luxury range incorporates the patented NOX Custom Grip® technology, certified by Testea Padel to increase grip and reduce vibrations. |
CARBON FRAME![]() Carbon frame. By using this material in the frames we give more rigidity and durability to the frame and the racket in general. |
PHOTOCHROMIC PAINT![]() Reactive paint in the heart of the racket that is synchronized with the color of the rubber, offering a harmonious and striking aesthetic. |
Specification
| Brand | NOX |
|---|---|
| Player | Miguel Lamperti |
| Series | NOX LUXURY |
| Collection | 2025 |
| Gender | Male |
| Level | Advance |
| Racket Type | Control Padel Racket |
| Shape | Round |
| Frame | 100% Carbon |
| Surface | 3K Carbon |
| Core | HR3 Color EVA |
| Texture | Exclusive SPIN 3D, Sandy Rough Surface |
| Control | 10/10 |
| Power | 9/10 |
| Thickness | 38 mm |
| Weight | 360-375 g |
| Technologies | Carbon Frame, DCS – Dynamic Composite Structure, EOS Flap, Exclusive Spin, Fiber Carbon 3K, HR3 Color EVA, NOX Custom Grip, NOX Smartstrap, Photochromic Paint, Pulse System |











